باغداران شرق سمنان مراقب سرمازدگی درختان باشند

 کاهش دما از چند روز گذشته در سمنان ، احتمال سرمازدگی درختان باغ های شرق این استان به ویژه شهرستان های شاهرود و میامی را بیشتر کرده است که باغداران برای مقابله با آن از دستگاه های تولید گرما استفاده کنند. در سه روز گذشته علاوه بر بارش باران شدید در تمام نقاط شرق استان سمنان در برخی مناطق مانند مجن شاهرود و کالپوش میامی برف باریده است.
این برف و سرما برای باغ هایی که در حال شکوفه دادن هستند، به گفته باغداران خسارت زده است که با توجه به ادامه دار بودن این افت دما، نیاز است تا با انجام برخی اقدامات از بروز سرمازدگی بیشتر جلوگیری کرد.
سرمازدگی بهاره یکی از مشکلات پیش روی کشاورزان و باغداران شرق استان سمنان است که در برخی از سال ها خسارت های بسیاری را به این قشر زحمتکش تحمیل می کند. 
سال گذشته در این همین زمان باغداران شاهرودی به ویژه در بخش های شمالی این شهرستان بر اثر کاهش شدید دما 520 میلیارد ریال خسارت دیدند به طوری که این مشکل کاهش 34 هزار تنی محصول زردآلو و گیلاس این منطقه را در پی داشت.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهرود روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، استفاده از دستگاه های تولید گرما در باغ ها را یکی از راهکارهای پیش رو برشمرد و گفت: استفاده از این دستگاه ها به گونه ای که آسیبی به درختان سبز وارد نکند، می تواند تا حد زیادی تاثیرگذار باشد.
محمدرضا قاسمی اضافه کرد : برای هر هکتار باید حدود 80 بخاری باغی با شعله کم روشن کرد.
وی سوزاندن کاه و شاخه های هرس شده موجود در سطح باغ را یکی دیگر از اقدامات مفید برای جلوگیری از سرمازدگی دانست و افزود: سوزاندن و دود کردن لاستیک و استفاده از هر وسیله ای برای تولید باد می تواند تاثیرگذار باشد.
پارسال یک هزار و 900 هکتار از باغ های زردآلو و 355 هکتار از باغ های گیلاس شهرستان شاهرود دچار سرمازدگی بهاره شدند. 
هرساله در این شهرستان حدود 80 هزار تن زردآلو تولید می شود.
32 درصد باغ های استان معادل 14 هزار و 500 هکتار از آن در شهرستان شاهرود واقع است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.