چگونه دیگران را به نماز خواندن دعوت كنیم؟

تلاش و كوشش جهت هدایت و تشویق افراد به طرف خدا و تقویت ایمان آنها كاری بس ارزشمند است . دعوت مردم به آشنایی با دین و عبادت خداوند از برجسته ترین و متعالی ترین امور است. چنانچه در روایتی رسول خدا(ص) فرمود: هر كس بتواند یك نفر را هدایت كند و به طرف دین جذب نماید، ارزش آن برتر از تمام چیزهایی است كه خورشید بر آنها می تابد.
برای ترغیب و تشویق به انجام فرائض دینی ، ابتدا باید زیربناهای فكری افراد را مورد بررسی قرار داده و در اصلاح آن كوشید. دیدگاه فرد در مورد خداوند، جهان هستی، انسان، معاد و ... اموری است كه نتیجه مستقیم بر ایمان فرد دارد . تقویت و اصلاح این مبانی تأثیر زیادی بر ایمان انسان می گذارد.
قدم بعدی چشیدن و مزه كردن ایمان است. اگر كسی شیرینی و لذت ایمان به خدا را حس كند و از انجام كارهای دینی لذت ببرد ، هرگز نسبت به آنها بی تفاوتی نشان نمی دهد. به همین جهت در دعاها آمده است: «اللهم اذقنی حلاوه ذكرك : خدایا شیرینی یاد خودت را به من بچشان».
قدم سوم پرهیز از اموری است كه انسان را از توجه به خدا غافل می كند. گر چه یاد خدا و ارتباط عاشقانه با او بسیار لذت بخش است و هیچ لذتی به پای آن نمی رسد ، ولی اگر لذت های مادی و شیطانی كه رسیدن به آنها بسیار آسان است و روز به روز متنوع تر و گسترده تر می شود، در زندگی فرد وارد شود، كم كم او را از توجه به خدا باز می دارد و ایمان او را ضعیف می كند.
حال با توجه به این سه مطلب، راهكارهای زیر را جهت تقویت ایمان فرد و نزدیك كردن او به دین پیشنهاد می كنیم، اما قبل از آن این نكته را یادآوری می كنیم كه هدایت و ارشاد دیگران به طرف خدا امری تدریجی است كه لازمه آن صبر و بردباری و تلاش دائمی است و نمی توان انتظار داشت یك مرتبه افراد به همه چیز برسند. باید سعی كنیم قدم به قدم پیش رویم. این راهكارها عبارتند از:
1. او را به مطالعه كتاب های مفید در زمینه های مذهبی تشویق كنید . گاهی هم كتاب های جالب را كه برای او مناسب است خودتان مطالعه كنید و خلاصه آن را برایش بگویید، به این صورت كه اگر می توانید با او قرار بگذارید و در یك زمان مناسب این كار را بكنید. شما می توانید این كار را به بهانه اینكه می خواهید از او كمك بگیرید تا اشتباهات شما را اصلاح كند ، انجام دهید. زیرا در غیر اینصورت ممكن است زیر بار این كار نرود.
2. نصیحت و تذكر مستقیم سودی ندارد. سعی كنید مطالبتان را غیر مستقیم به او بگویید.
3. قبل از اینكه بخواهید تذكری به او بدهید بهتر است نكات مثبت او را برجسته كنید. و او را به عنوان فردی موفق جلوه دهید و طوری وانمود كنید كه تذكرات شما برای بهتر شدن وضعیت او است.
4. داشتن روابط صمیمی و دوستانه تأثیر سخن شما را چند برابر می كند پس سعی كنید دائما او را مورد محبت و نوازش قرار دهید و او را از بهترین دوستان خود معرفی كنید.
5. گاه گاهی از او بخواهید اشتباهاتتان را به شما تذكر دهد تا احساس كند نظرات او را قبول دارید و به آن احترام می گذارید.
6. سعی كنید وی را به شركت فعال در تشكلهای مذهبی دانشگاه تشویق كنید و از اعضای آنها بخواهید به او توجه و احترام لازم داشته باشند.
7. او را به شركت در مراسم جذاب مذهب مثل زیارت عاشورا ، دعای توسل و مانند آن تشویق كنید و روحیه توبه و انابه و مناجات با خدا را در او به وجود آورید.
8. تا جایی كه ممكن است ارتباط او را با لذایذ حرام مثل نوارها و سی دی های غیر مجاز و شركت در مجالس آلوده ، رابطه با جنس مخالف و مانند آن قطع یا محدود كنید، زیرا اینگونه برنامه ها در تخریب ایمان جوانان بسیار مؤثر است.
9. آینده نگری، احساس مسئولیت و توجه به عالم آخرت را در او ایجاد كنید.
10. از صمیم قلب برای موفقیت خودتان و برای هدایت او دعا كنید و بدانید كه اگر در كارتان جدیت و اخلاص داشته باشید ، حتما موفق می شوید، اگر هم موفق نشدید اجرتان پیش خدا محفوظ است و از این جهت جای نگرانی نیست.
11. سعی كنید با رفتارتان او را دعوت به دین و ارزشهای دینی كنید «كونوا دعاه الناس بغیر السنتكم» پیامبر فرمود مردم را با غیر زبان به دین دعوت كنید. زیرا مشاهده رفتار دیگران در تأثیر پذیری انسان بسیار مؤثر است. این كار هم به نفع شماست یعنی عملا خود شما كمال پیدا می كنید و هم باعث تشویق و تحریض ایشان برای عمل كردن به احكام و ارزشهای دنیوی می شوید.
12. به نظر می رسد خلأ عمده‏اى كه موجب ترك نماز از سوى فرد مزبور شده است مشكل فكرى است. ظاهرا ایشان در فلسفه نماز دچار اشتباه شده و آن گاه نتیجه نادرستى گرفته است.
بنابراین راه اصلاح وى نیز تصحیح اندیشه ایشان است كه البته كار آسانى هم نیست و نیازمند فرصتى طولانى و نیز استفاده از روش‏هاى اصولى و تدابیر خردمندانه است.
براى نمونه باید با زبانى خوش و همراه با محبت به ایشان تفهیم كرد كه: نماز اولاً، نیاز روحى و روانى هر انسانى است زیرا آدمى بدون یاد خدا گم گشته‏اى حیران در ظلمت سراى جهان است A}الا بذكر اللّه‏ تطمئن القلوب{A،V}(رعد، آیه 28){V بالاخره رابطه این انسان با آفرینش چیست. آیا مى‏تواند در قبال آن بى‏تفاوت باشد، نماز پاسخى به این نیاز فكرى و این سئوال اساسى انسان است.
ثانیا، نماز دعوت كننده انسان به خیر است. نمازهاى پنجگانه همانند چراغ‏هایى هستند كه در مسیر طولانى و پیچ در پیچ و ظلمانى زندگى مسیر انسان را مشخص مى‏سازند و او را به راه مى‏خوانند تا اسیر دیو و دد نگردد و متاع خویش را به دزدان واننهد.
ثالثا، نماز زیر بناى تشكیل جامعه اسلامى و تشكل آن است. هنگامى كه در ساعات معین همه مسلمانها رو به یك قبله مى‏ایستند و با اذكار و حركاتى معین به درگاه خدا عبادت مى‏كنند. عالى‏ترین هماهنگى عمیق در پرتو عبادت الهى در مسلمانان شكل مى‏گیرد و....
نماز، عملى است كه در مجموعه عقیده توحیدى، داراى معنا و فلسفه است. پس در آغاز بایستى این مجموعه شناخته شود تا نماز جایگاه خود را در ذهن و اندیشه فرد باز نماید.
آنچه كه موجب مى‏گردد و برخى از نماز، رویگردان باشند و یا نسبت به آن تساهل كنند، ندانستن فلسفه نماز و یا دركى غلط از آن است. برخى چنین مى‏پندارند كه نماز انسان، نیازى را از خداوند برطرف مى‏كند كه البته خیالى واهى است. خداوند نیازى به هیچ مخلوقى ندارد. ازاین‏رو آنچه كه به عنوان عبادات بر آن تأكید شده، جملگى در جهت كمال انسان است.
13. ضمنا خودتان نیز با مطالعه در این زمینه سعى كنید آمادگى بیشترى براى مقابله با چنین افكارى در خود پدید آورید كتابهاى زیر در مورد نماز توصیه مى‏شود.
راز نماز محسن قرائتى
راز نماز بى‏آزار شیرازى
پرواز در ملكوت امام خمینى
از ژرفاى نماز آیت‏الله خامنه‏اى
این است نقش عبادات محمد باقر صدر
14. رفتار شما با وى نیز باید به گونه‏اى باشد كه تحت تأثیر اخلاق، عواطف و نحوه برخوردتان قرار گیرد به افكار و اندیشه‏هاى شما - به عنوان یك فرد نماز خوان مذهبى - علاقه‏مند شود و با نفوذ در قلب و دل او، بتوانید تغییرى در فكر واندیشه وى ایجاد كنید؛ بنابراین:
الف) حتى المقدور در كارها پیش قدم باشید.
ب) اگر مشكلی براى وى ایجاد شد، با كمال خوش‏رویى به او در جهت رفع مشكلش كمك كنید.
ج) او را سرزنش و توبیخ نكنید (به خصوص در برابر دوستان و آشنایان) و از جر و بحث و مجادله با وى پرهیز كنید.
د) جملات، مقالات و كتاب‏هایى كه در زمینه اهمیت و نقش و آثار نماز نوشته شده، تهیه و یا به وى معرفى كنید و یا به گونه‏اى در معرض دید او قرار دهید تا بخواند.
مطمئنا با اصلاح نگرش فکری و اعتقادی وی و پر کردن خلأ فکری وی درباره نماز، اهمیت و فلسفه نماز توجه کافی به نماز خواهد داشت. امید است شما در این مسیر تأثیرگذار باشید.
به نقل از http://porseman.org

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.